Mikroplastik Araştırma Grubu
Bir Sayfa Seçin

Karada, denizde ve göllerde derken havada da ciddi oranda mikroplastik kirliliği olduğu tespit edildi. Bilim insanları, güney Fransa’daki Pirene Dağları’ndaki gökten düşen metrekare başına günlük 365 mikroplastik parçacık oranı kaydetti.

Fransa’nın Toulouse kentindeki EcoLab Tarım ve Yaşam Bilimleri Fakültesi’nden bir araştırmacı olan Deonie Allen, “Bu kadar mikroplastiğin yağıyor olması gerçekten inanılmaz birşey” dedi. Nature Geoscience’da Pazartesi günü yayınlanan çalışmanın baş yazarı Allen, bu kadar mikroplastiğin havadan yere düştüğünü belirtirken, 100 kilometre kare içerisinde mikro plastikler için belirgin bir kaynağın da bulunmadığını ekledi. Bu da mikroplastiklerin kaynağından çok daha uzaklara hava yoluyla ciddi miktarda taşınabildiğini ortaya koyuyordu.

Allen ve arkadaşları, yüksek huni şeklindeki atmosferik mikroplastikleri biriktirme yakalayıcılarını kullanarak, deniz seviyesinden yaklaşık 1.400 metre yükseklikte bir meteoroloji istasyonunda beş ay boyunca mikroplastik topladılar. Kollektörlerin dibinde 300 mikrondan daha küçük olan plastik parçaları, elyafları ve filmleri saydılar ve analiz ettiler. (İnsan saçı çapı 50 ila 70 mikron arasındadır. Bir insan gözünün görebileceği en küçük parçacık yaklaşık 40 mikrondur).

Detaylı haber: Link

Shares