Mikroplastik Araştırma Grubu
Bir Sayfa Seçin

16. İstanbul Bienali bu yıl temasını “7.Kıta” yani Büyük Pasifik Çöp Yaması olarak belirledi. Bu kapsamda Üstleniciliğini Birbuçuk Ekoloji ve Sanat Çalışmaları grubu tarafından Sindirim isimli bir kamusal etkinlik gerçekleştiriliyor. Bu etkinliğin alt başlıklarından biri de SU. Bu kapsamda grubumuzdan Doç. Dr. Sedat Gündoğdu’nun da mikroplastiklerle ilgili bir söyleşisi olacak. 28 Eylül Cumartesi Öğlen Saat 12’de başlayacak olan etkinlik birçok başka etkinlik ve konuşma ile akşam saat 18:00’a kadar devam edecek.

Etkinliğin tanıtım yazısı ve programı aşağıdaki gibidir.

SU kamusal etkinliği “suyun akma hakkını” savunuyor. Yaşamımızın her alanında deneyimlediğimiz, kimi zaman haberdar, bazen tanığı bazense faili olduğumuz, suyun akma hakkının gasp edildiği, suya erişimin kısıtlandığı, suya her türlü görünen ve görünmeyen atığın boşaltıldığı yapı ve süreçleri ele alıyoruz. Sohbetlerimizde HES karşıtı mücadele, iklim krizi, merkez-çeper ilişkileri, yapay doğa, mikro-plastikler, göç, kültür ve aidiyet duygusunun kaybı, doğanın dilinden kopuş öne çıkıyor. Su kendi varlığıyla ilham veriyor. Akışa, doğanın gücüne, dünyayla dönüşmeye çağırıyor. Titreşimlere ve harekete, içgüdüsel bağlara ve disiplinsiz alanlara yer açıyor.

Sindirim Programı

birbuçuk: Ekoloji ve Sanat Çalışmaları

İklim değişikliği-enerji ekonomisti ve performans sanatçısı Ayşe Ceren Sarı, çevrebilimci ve sanatçı Serkan Kaptan ve küratör Yasemin Ülgen’den oluşan birbuçuk (Ekoloji ve Sanat Çalışmaları) tarafından tasarlanan Sindirim Programı, birbuçuk’un 2017’de başlattığı Solunum Buluşmaları’nın devamı niteliğinde. Bu herkese açık etkinliklerde, gündelik yaşantımızın birer parçası olarak kanıksadığımız, sıradan gibi görünen nesneler tartışmaya ve araştırmaya açılıyor. Sosyoekolojik metabolizma kavramı merkeze alınarak su, tarım, iklim, enerji, kent, atık, toplumsal cinsiyet, müşterekler ve gelecek gibi olguların bilim, toplumsal hareketler ve sanat pratikleriyle kesiştiği noktalar ve tüm bu pratikler arasındaki diyalog imkânları keşfediliyor.

Akgün İlhan
Akademisyen, çevresel sosyal bilimci, su ve iklim aktivisti
Kısır Döngüsel Su

Sevinç Alçiçek
Artvin doğumlu, Arhavi Doğa Koruma Platformu temsilcisi, doğa ve yaşam savunucusu, dere bekçisi, atmaca kadın
Taa kalbimde bir çığlık duyuyorum, isyan ediyorum. Bu ağaçların, vadilerin, unutulmakta olan dilimin, yabanımın, atmacamın, deremin, tepemin ve benim çığlığım.

Sedat Gündoğdu
Akademisyen, deniz biyoloğu ve çevre aktivisti

Yedinci Kıtadan Sofradaki Tabağımıza: Mikroplastikler

dadans
(Dila Yumurtacı, Melek Nur Dudu, Merve Uzunosman)
Be Water My Friend

Aslıhan Demirtaş
Mimar, aktivist ve akademisyen
Sediment

Serkan Taycan
Sanatçı, mühendis ve akademisyen
Karadeniz’den Marmara’ya: İki Deniz Arası’nı Yürümek

Hazal Döleneken
Besteci, enstrümantalist, şarkıcı ve yeni medya sanatçısı
Natura

TARİH&SAAT: 28 Eylül Cumartesi 12:00
MEKAN: WORLBMON (MSGSÜ İstanbul Resim ve Heykel Müzesi Kat 4)

Shares