Mikroplastik Araştırma Grubu
Bir Sayfa Seçin

2018 yılında Çin’in aldığı yasaklama kararıyla gündemimize giren plastik çöp ticareti her geçen yıl artan bir oranda devam etmektedir. Özellikle bertarafı ya da yeniden kazanımı oldukça maliyetli olan çöp özellikle çevre koruma yasalarının oldukça sıkı olduğu ülkelerden bu yasaların çoğunlukla göstermelik olduğu ülkelere gönderilmektedir. Bu konuda herhangi bir uluslararası sözleşme de 2021 yılın başına kadar yoktu. Ancak 1 Ocak 2021’de uygulamaya sokulan Basel Konvansiyonu’nun yeni plastik kısıtlamaları 2020’nin sonlarında plastik çöp ticaretinde ciddi bir patlama meydana getirdi. Kısıtlamaya takılmak istemeyenler anlaşılan ellerini çabuk tutmak istemişlerdir. Ekim 2020’de OECD üyesi olmayan ülkelere aylık olarak, en büyük ihracatçılar olan AB’den 84 milyon kg, Japonya’dan 82 milyon kg, ABD’den 33 milyon kg ve İngiltere’den de 9 milyon kg plastik çöp gönderildi. 2020 yılı boyunca Avrupa, İngiltere ve ABD’den Türkiye, Malezya, Vietnam, Tayland ve Meksika’ya yapılan plastik çöp ihracatı tarihin en yüksek seviyelerine ulaştı. Bunun yanında örneğin Hong Kong’a yapılan plastik çöp ihracatı, büyük olasılıkla yeni uygulamaya konulan maksimum % 0,5 kontaminasyon sınırı ve birkaç nakliye hattıyla Hong Kong’a yapılan sevkiyatlara getirilen kısıtlamalar nedeniyle düşüş gösterdi.

Türkiye 1 Ocak 2021 yılında yürürlüğe konulan Basel Konvansiyonu Plastik Düzenlemesine adapte olmamış olsa da kendi ulusal mevzuatında yeni yasaklar koyarak plastik çöp ithalatına önemli sınırlamalar getirdi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un yaptığı açıklamayla 81 ile gönderildiği belirtilen yeni düzenlemeyle ithal edilen plastik çöplerin %70 kadarlık kısmını oluşturan ve 3915.10 koduyla tanımlanan “Etilen Polimerlerden olan çöpler” artık ithal edilemeyecek.

Karar çevre hassasiyeti olanlar ve aktivistleri sevindirirken çöp ithalatçısı sektörde tepkilere yol açmıştır. Ayrıca grubumuzun gerçekleştirdiği yasadışı çöp döküm alanlarının haritalandırılması çalışmasının alınan kararda yol gösterici olduğu belirtilmiştir.

Shares