Mikroplastik Araştırma Grubu
Bir Sayfa Seçin

Mikroplastik nedir?

Mikroplastikler 5 mm ile 1 mikrometre arasındaki boyutlarda olan plastiklere verilen isimdir. Boyutlarından kaynaklı olarak çıplak gözle fark edilmeleri oldukça güçtür.

Mikroplastikler için var olan bir diğer tanımda da boyut olarak 1-1000 µm sınırı tercih edilmektedir. Çoğunlukla daha büyük plastiklerin çevresel faktörlerden kaynaklı olarak daha küçük parçalara ayrılmasıyla oluşurlar. Bunun yanında direkt olarak da üretilebilmektedirler.

Mikroplastikler oluşum şekillerine göre göre iki gruba ayırmak mümkündür. Bunlar birincil (primer) ve ikincil (sekonder) mikroplastiklerdir. Primer mikroplastikler, yüz bakım jelleri, diş macunları ve aşındırıcı özellikteki çeşitli ürünlerin içerisine konulmak için üretilen plastiklerdir. Bunun yanında endüstride çeşitli amaçlarla kullanılmak üzere direkt olarak da üretilirler. Bunun yanında birincil mikroplastikler, endüstriyel temizleyiciler, kalıplamada tozları, kozmetik amaçlı mikro boncukları ve çeşitli plastik nanopartikülleri de içerir. En yaygın bilinen birincil mikroplastikler ise pelet formunda üretilen ham plastiklerdir. Sekonder mikroplastikler ise daha büyük plastiklerin zamanla fiziksel, kimyasal ve biyolojik nedenlerden kaynaklı olarak parçalanması sonucu oluşurlar. İkincil mikroplastiklerin oluşumu tekstil, boya ve lastik gibi ürünlerin kullanım aşamasında veya ürünler çevreye bırakıldıktan sonra gerçekleşebilir.

Doğada bulunan mikroplastiklerin çoğunlukla sekonder mikroplastikler olduğunu unutmamak gerekir.

 

Primer mikroplastikler

Sekonder mikroplastikler

Bize Ulaş

1 + 3 =