Grubumuz tarafından Adana ili özelinde uzun süredir takip edilen ve belgelenerek yetkili mercilere iletilen, ithal plastiklerin yasadışı dökümü ve geri dönüşüm tesislerinden arta kalan çöplerin yasadışı döküm ve yakma faaliyetleri Çevre ve Şehircilik bakanlığı tarafından takip ve tespit edilerek gerekli cezai işlemler uygulanmıştır. AA‘nın bildirdiğine göre: Adana’da 133 atık geri kazanımı tesisine yapılan denetimde, Geçici Faaliyet Belgesi veya Çevre İzin ve Lisans Belgesi olmadan çalıştığı tespit edilen 26 işletmeye, faaliyetten men kararı ile toplam 7 milyon 20 bin lira para cezası verildi.

Ne olmuştu:

2018 yılında Çin’in çöp ithalatını yasaklamasından sonra Türkiye birçok başka ülkenin çöplerinin yeni adresi olmuş ve bu çöpleri ithal eden firmaların bazılarının ithal edilen çöpleri ve o çöplerin işlenmesi esnasında ortaya çıkan artıkları Adana ilinde çevreye gelişigüzel terk etmiştir. Bu durum yoğun tepkilere neden olmuş ve birçok mecrada konu hakkında yayınlar ve paylaşımlar gerçekleştirilmiştir. Grubumuz da bu kapsamda Yasadışı Çöp Döküm Alanları projesini başlatmış ve bu faaliyete konu olan alanları haritalandırmöıştır. Tüm bu çalışmaların ardından bakanlık harekete geçerek rekor oranda cezalar kesilerek konuya el atmıştır.

İlgili Kaynaklar:

https://eksisozluk.com/adanada-cevreyi-kirleten-tesislere-ceza-kesilmesi–6902896

https://www.aa.com.tr/tr/turkiye/adanada-cevreyi-kirleten-geri-donusum-tesislerine-rekor-ceza/2227274#

https://www.yenimesaj.com.tr/iktidar-uc-yil-sonra-zehrin-farkina-vardi-H1388367.htm

https://www.ntv.com.tr/turkiye/adanada-kacak-calisan-26-atik-geri-kazanim-tesisine-7-milyon-lira-ceza,nfrm_dkqZUqB8ud2mmftpg

 

Çevreyi kirleten 26 geri dönüşüm tesisine faaliyetten men, 7 milyon 20 bin lira ceza

Shares